Ha több nő venne részt a magyar politikában, nem a múltba révedés és pozíciószerzés uralná a közéletet, hanem a jövőtervezés, ami mindenkinek jobb volna.
Hol vannak a nők a politikából?
Magyarországon lehangolóan kevés nő jut el a politika, a vállalatok és a média élvonalába: a parlamentben például összesen 9%-nyi nő ül (= 91% férfi), és összesen egy nő vesz részt a kormányban. Ez nem csak Európában, de világviszonylatban is rettentő kínos. Európában már nincs parlament 20%-nyi nő nélkül. Ausztriában a parlamentben 28%, a kormányban 42%, Lengyelországban a parlamentben és a kormányban is 24%, a nők aránya. Angela Merkel frissen magalakult 18 fős, konzervatív kormányában hat nő foglal helyet, és természetesen a parlamentben is 33%-os az arány.
Máshogy csinálják
Jó ideje tudjuk, hogy a nők, ha kellő számban vannak jelen, változást hoznak a politikába. Nem jobbak vagy rosszabbak, hanem mások: más szemüvegen keresztül nézik a világot, és döntéshozó pozícióban máshogy viselkednek mint a férfiak.
Látszik, hogy különböző szemüveget viselnek...
Elisabeth Rehn 1990-től volt Finnország hadügyminisztere. Rehn minisztersége idején újrapozícionálta a finn hadsereget, amely azóta jelentős erőkkel vesz részt a világ békefenntartó erőinek kötelékében. Rehn hatása a mai napig érzékelhető: másképp csinálta, amitől Finnország erősebb és elfogadottabb lett a világban.
Ha több nő venne részt a hazai politikában, itthon is átalakulna politikai napirend. A legfontosabb viták nem a trafikok leosztásáról, rosszemlékű történelmi szereplők szobrának felállításáról vagy a társadalombiztosítási megtakarításaink lenyúlásáról szólnának. A képviselők nem stadion-emlékműveket építenének maguknak.
Erre költünk (fent) vagy erre (lent)?
Ma a magyar politikai diskurzus a múlt újraírásáról, rövidtávú pozíciószerzésről, klientúraépítésről, férfijátszmákról szól. A nőknek, és a felvilágosult férfiaknak azonban az a fontos, hogy mi lesz holnap. Milyen iskolákba járnak a gyerekeink ma és milyenek lesznek az egyetemek, ahol majd továbbtanulnak. Hol fognak majd dolgozni, miből fognak vállalkozni, családot alapítani. Milyen lesz a város, ahol élnek.
De más is megváltozna. Csökkenne a családon belüli erőszak, mert lehetetlen lenne, hogy családjukat bántalmazó férfiak a parlament padsoraiban azt színleljék, hogy alkalmasak az emberek, a nők és gyermekek képvisletére. Több nő jobban odafigyelne az állami költségvetésre is. Felelősebb és átláthatóbb lenne a pénzek elosztása, a pályázatok elbírálása, csökkenne a korrupció. És nem lenne ilyen eldurvult a hang sem.
A nők a gazdaságot is előrelendítik
A nők részvételének növekedése a politikai döntéshozatalban az egyik legelőremutatóbb világpolitikai változás. Az a napnál világosabb, hogy egy ország, ahol kiegyensúlyozottabb a nemek aránya a politikai vezetésben, az igazságosabb és demokratikusabb. De tudjuk, ennél is többről van szó. A Davosi Világgazdasági Fórum alapító elnöke, Klaus Schwab elmondta: a nők helyzete és vezetésben elfoglalt helye egyértelmű összefüggést mutat az országok gazdasági teljesítőképességével.
Ma a Fidesz vezette parlamentben 9%-nyi nő van, de például a Fidesz 2014-ben kevesebb mint 5% nőt indít a választáson. Ha fideszen múlik, folytatódnak azok a férfijátszmák, amelyek a magyar politikát veszélybe sodorták. A Fidesz a múlt emlékeibe és a jelen pozícióiba kapaszkodik.
A férfipolitikusokon múlik
A nők politikai előmenetele valójában csak a politikai pártokon múlik. Száz évvel ezelőtt is a férfiak voltak azok, akik a nők szavazati jogát megszavazták. Ma is rajtuk áll, hogy döntéshozóként igényt tartanak-e a nők tapasztalatára, és maguk mellé hívják őket, vagy hátráltathatják a nők politikai előmenetelét. Ha a pártok törekednek több női képviselőre, találnak felkészült jelölteket, hiszen a nők nagy számban vannak jelen az önkormányzati politikában, a köztisztviselői karban, és szerte az egyetemeken.
Mi az Együtt-PM-ben úgy gondoljuk, hogy a nőknek dolga van a politikában. Ezért a mi képviselőjelöltjeinek egyharmada nő. A programunkban, melyet férfitársainkkal közösen alkottunk, előtérben szerepelnek az emberek: a gyerekek, az iskola, a gazdaságfejlesztés, az egészségmegőrzés, a környezetvédelem.
Meggyőződésük, hogy a nők képviseletének kérdése nem női kérdés, hanem a családok és a jövő Magyarországának kérdése. Ezért a 2014-ben megalakuló új parlamentben elő fogjuk terjeszteni a minimum 30%-os nemek közötti kvóta bevezetését. Nem szeretjük a kvótát, de megtanultuk, hogy kvótát kell bevezetni a nők hátrányainak kiegyenlítésére mindaddig, amíg nálunk is természetessé nem válik, hogy a férfiak csak a nőkkel együtt képesek jobb döntéseket hozni és igazságosabb országot építeni.
Azonos esélyekkel indulnak?